ЦЕРКВА ВОЗДВИЖЕННЯ ЧЕСНОГО ХРЕСТА XIV ст., 1815 р.

Загальна інфо

Церква Воздвиження Чесного і Животворного Хреста розташована у південно-східній частині Рудно (вул. Мазепи, 1), "на горбку", поблизу дороги і залізниці. Храмовий празник - 27 вересня. Адміністратор (з 2002 р.) - прот. Теодор Заблоцький (1964 р.н., свяч. 1993р).

Історія

Початки святині відносять приблизно до XIV ст. Під час загарбання Зимної Води у 1365 р. церква була власністю оо. василіян і вважалася парохіяльною для с. Зимна Вода, яка в тому часі ще не була польською, а село Рудно не існувало. Хоча власник Зимної Води Іван Голомбек утворив 1453 року для римо-католиків нову парохію, проте він і поляки цілий час користувалися церквою Воздвиження для богослужінь, аж до часу, коли збудували і освятили в 1625 р. костел св. Катерини. Біля церкви була дзвінниця, подібна до мурованої оборонної башти, з чотирма дзвонами різної величини. За поверсальської Польщі храм був під державною охороною. Сьогоднішнього вигляду святиня набула після ( перебудови? ) 1815 р. Відомо, що в 1930 р. відбулася канонічна візитація храму. У 1930-х рр. він перебував під патронатом наслідника Мечислава Лазовського зі Львова. Парохом був Корнило Загайкевич ( 1885 р. н. ). При церкві існували братства: "Апостольської Молитви (належало 100 чол.), "Доброї Смерти" (належало 90 чол.). У 1930-1932 рр. церкву надбудували вгору на 1,5 м., в результаті незначно підвищили дах зі збереженням його форми. В той же час перед церквою збудували нову, існуючу сьогодні дзвінницю. У період з 1946 по 1991 р. храм був діючий. У 1962 р. відремонтували дах церкви, помалювали бляху зеленою фарбою. У 1966 р. довкола святині влаштували огорожу з півтораметрової сітки, яку пофарбували. До храму зробили 91 сходинку. Над головним входом до святині є чотири дати: "1678-1936", "1968", "1987". Не знаю, що означають перші дві дати, можливо, користування Греко-Католицькою Церквою, інші, очевидно, показують роки ремонту або відновлення. Від 1991 р. церква належить греко-католицькій громаді. Будівля збудована на вапняному розчині з цегли 27 х 14 х 7 см. в "йосифінському" стилі. Колись біля неї стояли старі липи. За час Незалежності України церкву відремонтували зовні, збудували дві каплиці. У 2008 р. церкву пограбували - міліція не знайшла позолочену корону і старовинну Біблію.

Розклад Богослужінь

Завжди актуальна інформація на сайті церкви: www.chesnogohresta.lviv.ua

 


Події в церкві

День Незалежності. Боже, Україну збережи! Цьогорічне урочисте святкування Дня Незалежності багаточисельна громада селища розпочала спільною молитвою в храмі Воздвиження Чесного Хреста, щоб подякувати Богові за волю і попросити благословення на подальшу працю для добра України та Українського Народу. Після Святої Літургії святочна громада з процесією прибула на цвинтар до могили сотника Іващишина («Вільчура»), де помолилася за душі героїв, що згинули за волю України. Текст: Марія і Надія Заблоцькі.

 

Неділя Всіх Святих. У храмі Воздвиження Чесного Хреста відбулася Перша Сповідь і Урочисте Святе Причастя другої групи дітей, які пройшли дворічну підготовку до Першої Сповіді. Напередодні у суботу вони сповідалися, а у неділю Приймали Святе Причастя. З цього дня діти стали відповідальними за своє християнське життя. Текст о.Т. Заблоцький.

   

Зіслання Св. Духа. У це величаве свято відбулася урочиста Літургія. Храм прикрашений віттям липи, беріз. Люди прийшли з букетами польових квітів та іншого зілля. Після Служби була Вечірня з коліноприклонінням. Завершилося свято посвяченням зілля та мированням. Текст: Т.Шмигельська.

 

Перше Причастя маленьких християн. У суботу, 15 травня, відбулась перша Сповідь маленьких християн, а в неділю вони приймали святкове Причастя. На протязі 2-х років учнів до цієї події готувала катехит п.Марія Заблоцька. Підтримати і привітати своїх дітей та онуків прийшли батьки (в т.ч. хресні), дідусі та бабусі.

   

Воскресіння Христове. Церква наповнилась людьми ближче до сьомої години ранку. Хор цього дня звучав по-особливому божественно. По закінченні Служби, відбулося посвячення Артоса, а також мировання. З піднесеним емоційним та духовним настроєм миряни розійшлися по своїх домівках на довгоочікуваний Великодній сніданок. Текст Т.Шмигельської.

 

Свячення Пасок. Коли зібралась достатня кількість парафіян для наступного свячення Пасок, о.Теодор вийшов з храму і прочитав відповідну молитву. Опісля пройшов з кадилом біля присутніх навколо церкви людей. Згідно традиції, перед свяченням продуктів з великоднього кошику віддають одне або декілька яєць. Після проведеного свячення, о.Теодор біля головного входу мав звернення до парафіян.

   

Поклоніння Плащаниці. Після того, як зранку закінчилася Вечірня з винесенням Плащаниці, біля неї почергово змінюється почесна варта з пластунів (в парі хлопець і дівчина).

 

Квітна неділя. Вхід Господній у Єрусалим. Отець Теодор спочатку читає молитву, а потім освячує вербові галузки, які принесли парафіяни.